Agranulotsütoos koos neutropeenilise palavikuga nivolumabil

Saksamaa meditsiiniliidu (AkdÄ) ravimikomisjon annab selle juhtumi kohta teavet rubriigis "UAW andmebaasist".

62-aastase patsiendi konkreetsel juhul tuvastati leukotsüütide vähenemine algul 20 päeva jooksul pärast nivolumabi manustamist ja raske leukopeenia koos agranulotsütoosiga veel 14 päeva pärast. Sel hetkel oli patsiendil kõrge palavik ja suu kaudu viiruslik mädanik (aftoosne stomatiit). Patsient tuli haiglasse lubada. Järgnes antibiootikum ja viirusevastane ravi ning filgrastiimi manustamine 2 nädala jooksul. Kuna nivolumabil kahtlustati tõsist immuunvahendatud kõrvaltoimet, manustati prednisolooni ka seni, kuni valgete vereliblede arv normaliseerus enam kui 14 päeva pärast. Pärast nelja nädalat statsionaarset ravi sai patsiendi tagasi ambulatoorsesse piirkonda saata.

Juhtumi hindamine näitas, et nivolumab võib esile kutsuda agranulotsütoosi.

Märkus apteekidele

Apteegid paluvad Saksa proviisorite ravimikomisjon kaaluda palaviku, kurguvalu ja suu limaskesta põletikuga patsientide agranulotsütoosi, võttes arvesse nende ravimeid, ja vastavalt patsiendile nõu anda.